Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Indické báje překypují barvitými příběhy, ve kterých vystupují krásní i ohavní bohové, démoni a fantastická zvířata. Vydej se do světa, který bohové tvoří a zase ničí! 

 

A AVATÁR je slovo, které znáš z online her a virtuálních světů, jako  je třeba Second Life. V indické mytologii, ale avatár označuje vtělení nějaké božské bytosti do člověka nebo zvířete. Hodně avatárů měl bůh Višnu.

 

B BRAHMA či Brahmá  se nejčastěji zobrazuje se čtyřmi hlavami a čtyřma rukama. V hinduistickém náboženství je to stvořitel vesmíru, ale navzdory tomu má jen málo uctívačů. Podle legendy je důvodem kletba nymfy, která se do Brahmy zamilovala. On jí ale odmítl a nechtěně zesměšnil. Uražená nymfa  prohlásila,že ponížení se dočká každý,kdo Brahmovi přinese oběť nebo se k němubude modlit.

 

G GANÉŠA je bůh s tělem muže, čtyřma rukama s sloní hlavou. Jako malý přišel o lidskou hlavu a jeho otec Šiva neměl po ruce jinou náhradu než hlavu slona. Ganéša je bohem moudrosti, štěstí a blahobytu. Indové jeho sochám často přinášejí oběti ve chvíli, kdy potřebují zdárně vykonat nějaký důležitý úkol. Ganéša jim údajně pomůže překonat všechny překážky.

 

 

H HANUMAN je opičí bůh, který pomohl princi Rámovi osvobodit  unesenou manželku. Přeskočil moře mezi Indií a ostrovem Srí Lanka a zjistil, že unesenou ženu drží démon Rávana. Sestavil opičí vojsko, které ji pomohlo zachránit.

 

 

I INDRA je bůh deště, hromů a blesků, který vypadá jako obrovský neporazitelný válečník. Byl také ochráncem bohů i celého lidstva proti silám zla. V boji jezdil ve zlatém válečném voze a oháněl se zbraní vadžrou, která metala blesky. V dobách míru zase jezdil na bílém slonovi.

 

J JATAYU byl polobůh v podobě obrovského supa. Setkat se s ním můžeš v Rámájáně, kde chrání Sítu před démonem Rávanou. Je ale starý, v boji prohraje  a démon mu usekne křídlo. Jatayu ješťě stihne Rámovi říct, co se stalo se Sítou a pak už vstoupí do ráje.

 

K KÁLÍ je bohyně smrti, zmaru a zániku. Vypadá podle toho - má černou pleť, vyplazený jazyk, ošklivou tvář a na krku náhrdelník z useknutých lidských hlav. Jindy ale  bývá zobrazována jako překrásná žena, která jede na tygrovi. Uctívači Kálí jí v dřívějšíchdobách přinášeli krvavé oběti.

 

L LAKŠMÍ je krásná manželka boha Višnu.Sama je bohyní hojnosti,bohatství a rodinného štěstí. Podle  legendy se vynořila na lotosovém květu z moře ve chvíli,kdy se z něj bohové a démoni pokoušeli získat nápoj nesmrtelnosti.

 

M MAHÁBHÁRATA je staroindický příběh. existuje i v moderních přepisech a je to napínavé čtení plné válečnických dobrodružství.

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář