Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Čichám,čichám člověčinu!Takhle větřil děd Vševěd v pohádce O třech zlatých vlasech.Aby ovšem vyčenichal pračlověka,musel by se vrátit o tisíce let zpátky.Zajímá tě,z čeho vzešel dnešní typ člověka,jako jsi ty?Tak právě  tady to najdeš.

A Začneme pěkně od Adama.Podle bible to byl prbní člověk,kterého stvořil Bůh.Jeho existence však není dokázaná.To o pračlověkovi svědectví máme.Vděčíme za něj archeologům,vědcům,kteří z vykopávek dovedou přesně popsat,jak daný předmět původně vypadal a k čemu sloužil. 

 

B K jednomu z jejich nejceněnějších nálezů patříbroušený kámen.Ten se poprevé objevil v období nazývaném mladý paleolit,o němž si řekneme později.Ty to raději nezkoušej,ale člověk se tehdy naučil vyrábět z kamene jemnější nástroje a také hroty štípů a oštěpů.

 

C Když přece jen zatoužíš po tom,zahrát si s kamarády na opravdické pralidi,prozredíme ti,jak nastroje dělali.Říká se tomu čepelová technika.Z jádra kamene,které bylo nejtvrdší,pračlověk celým valounem odštěpoval úlomky.Z nich se pak vyráběli hroty do oštěpů,šídla na šití a další věci.Tak si dej pozor na palečky!

 

D Brr,to se nám to ochladilo.V době ledové, v níž žil pračlověk,musela být ale zima!Ale nebylo to tak strašné,jak se zdá.Například na našem území byla průměrná teplota asi jen o 4 nebo 5 nižší,než je teď.Ochladilo se důsledkem odklonění Země od Slunce.Je to možná škoda,protože do té doby na modré planetě žili opice a rostly palmy.

G Ale pak uhodil mráz.A člověk musel do jeskyní.Venku začali lidé stavět svá obydlí až za dob gravettienské kultury(30 - 20 tisíc let před n.l.).Rozvinula se hlavně v oblasti dnešní Moravy a Rakouska. Tam byla také nalezena nejstarší trvalá sídliště ve volné krajině na světě.

 

H V té době už planetu dávno obýval člověk,stavbou těla velmi podobný až shodný s dnešními lidmi,jako jsi ty.Vědci tento typ nazývají Homo sapiens sapiens, člověk rozumný rozumný nebo také člověk moderní.Žije od období 200tisíc let před n.l. až dodnes.

 

CH Chtěl by sis vyzkoušet život pračlověka?Dobře si to rozmysli,protože bys to rozhodně neměl lehké.Třeba takové bydlení.První lidé nežili v pěkných domech ani chaloupkách.Musely jim stačit neútulné chýše.

 

J Jedno z největších nalezišť nejstarších pozůstatků lidí našli archeologové v jeskyni Cro-magnon ve Francii.Od té doby mluvíme o kromaňoncích.Ti přišli s paleolitickým,jehož hlavními prvky jsou vedle kamenných sošek i jeskynní malby.

 

K Z čeho myslíš,že si pračlověk vyráběl většinu věcí?Přece z kostí,to dá rozum.Dokázal je opracovat v účinné nástroje,jakými byly například jednoduché zbraně,ale dělal z nich i různé ozdobné předměty.Třeba krásné vyřezávané sošky.

 

L Pračlověk jedl vesměs jen to,co si nalovil.Žádné obchody nebo supermarkety,jak je známe dnes,ještě dávno nebyly.Proto o tehdejším člověku mluvíme jako o lovci . Na  ,,nákup"nikdy nechodil sám,ale v tlupě.Čím víc bylo členů,tím byla větší šance na pořádný úlovek.

 

M Co si dnes ulovíme?Jasně,mamuta!Archeologové toto ,,zvířátko" označují jako bratrance slona.Nevěř jim,že byl mamut větší.Ve skutečnosti odpovídal velikostí slonovi indickému.Měl jen mohutnou a hustou srst.

 

Nejznámějším druhem pračlověka  je určitě člověk neandrtalský neboli neandrtálec.Vědci se ale dodnes přou,jestli byl vůbec naším předkem nebo jen vedlejší linií,která neměla pokračování.Buď jako buď,pračlověk je to slavný.

 

Možná si to v době sirek a zapalovačů neumíš představit, ale v pravěku měl oheň cenu zlata. Bez něj byla ukrutná zima a ze syrového masa bylo pralidem akorát špatně.Každá tlupa proto  měla svého hlídače ohně, což byla jedna z nejzodpovědnějších prací. Běda, když plamen uhasl...

 

 P Tahle dvojice je nerozlučná jako Pat a Mat z kresleného seriálu. Pazourek a pěstní klín. Co by si bez těchto nástrojů pravěký člověk počal? Pazourek je forma křemene, z níž pomocí odštěpování úlomků získával pěstní klín. Ten pak používal na opracování zbraní, sekání, řezání a podobné činnosti.

 

 

S Mamuti nikde, co teď? Čím si pračlověk naplní břicho? Tehdy lidé neuměli kořist skladovat, ale spořádali ji na posezení a pak několik dní trávili. Důležitým doplňkem lovu byl tedy sběr, který se netýkal jen potravy. Sběrači zastupují oddělenou kulturu, využívali zdrojů přírody.Zpracovávali dřevo, kůži, proutí a další užitečné věci.

 

 

Š Možná už jsi jméno tohoto pána slyšel, nebo dokonce četl jeho knihu. Spisovatel Eduart Štorch přiblížil svým dílem několika českým generacím, jak to asi vypadalo na území dnešní České republiky, když ji obýval pračlověk. Jeho nejslavnější kniha se jmenuje Lovci mamutů a stojí za to si ji přečíst.

 

Pračlověk nežil v jednoduché rodině, jak to znáš ty. Jedno tábořiště obýval zpravidla celý rod, jenž se zdržoval v tlupě. Nepanovaly v ní majetkové rozdíli, všechno bylo společné, hlavní postavení měla žena.

 

 

V Jak asi tenkrát ženy vypadaly? Mnohé nám napoví keramická soška Věstonická venuše, jedné z nejslavnějších českých památek paleolitu. Byla nalezena na jižní Moravě a dnešním štíhlým dívkám se moc nepodobala. Četné rýhy na jejích zádech prý znázorňují tukové zářezy. Na to, jak má široké boky, se můžeš podívat na výstavě Lovci mamutů v Praze, nebo později v Moravském zemském muzeu v Brně.

 

                                               konec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář